- ucho zewnętrzne (małżowina, przewód słuchowy zewnętrzny),
- ucho środkowe (gdzie znajdują się kosteczki słuchowe oraz najczęściej pojawia infekcja) oraz
- ucho wewnętrzne (gdzie znajdują się nerwy i ośrodek równowagi).
Granicę pomiędzy uchem zewnętrznym, a środkowym stanowi bębenek. Jest to cienka błona bębenkowa oddzielająca ucho środkowe od ucha zewnętrznego.
Ucho środkowe natomiast jest połączone z jamą nosowo-gardłową poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbka Eustachiusza).
W prawidłowych warunkach ucho środkowe wypełnione jest powietrzem, o ciśnieniu równym ciśnieniu atmosferycznemu. W utrzymaniu równowagi ciśnień po obu stronach błony bębenkowej bierze udział trąbka słuchowa.
Jeżeli z jakiegoś powodu dojdzie do jej zablokowania jak np. w przebiegu przeziębienia, przerostu migdałka gardłowego, funkcja trąbki Eustachiusza zostaje upośledzona. Następstwem tego jest rozwój ujemnego ciśnienia (podciśnienia) w uchu środkowym, co z kolei doprowadza do gromadzenia się tam płynu - wysięku. Po pewnym czasie płyn może stać się gęsty i kleisty. Stan taki pogarsza przewodzenie dźwięków przez układ błona bębenkowa i kosteczki słuchowe, co skutkuje tym, że dziecko zgłasza pogorszenie słuchu.
Wysiękowe zapalenie ucha jest bardzo powszechne. 8 na 10 dzieci cierpi z tego powodu przynajmniej raz przed ukończeniem 10 roku życia.
Wysiękowe zapalenie ucha jest bardzo częstym schorzeniem. Dotyka około 80% dzieci w trakcie ich dzieciństwa. Istnieje wiele nazw tej jednostki jak na przykład zapalenie ucha środkowego z wysiękiem, surowicze zapalenia ucha środkowego lub skróty z języka angielskiego Glue ear, OME, OMS. Ponad 7 na 10 dzieci przynajmniej jeden raz w życiu chorowało na wysiękowe zapalenia ucha przed ukończeniem 4 lat. Chłopcy chorują częściej niż dziewczynki.
Otovent jest jedyną skuteczną klinicznie, niechirurgiczną metodą leczenia wysiękowego zapalenia ucha. Wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym jest znanym i ważnym mechanizmem w leczeniu zaburzeń ucha środkowego u dzieci. W normalnych warunkach ciśnienie w uchu środkowym jest wyrównywane przy połykaniu lub ziewaniu. Jeśli mechanizmy regulujące ujemne ciśnienie w uchu środkowym nie są w pełni skuteczne, po kilku tygodniach w uchu środkowym pojawia się lepka, kleista wydzielina, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia słuchu.
Otovent jest sprawdzoną, pierwszorzutową metodą leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Stosując tę metodę Otovent do 50% pacjentów może uniknąć zabiegu umieszczenia rurek wentylacyjnych w błonie bębenkowej.
Jest to nieinwazyjny, w 100% wolny od substancji chemicznych i leków sposób leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego, rekomendowany przez lekarzy laryngologów w ciągu ostatnich 20 lat.
Dziecko napełnia balon medyczny powietrzem wdmuchiwanym przez nos. Wyrównuje w ten sposób ciśnienie w uchu i łagodzi objawy ze strony ucha środkowego.
Dzieci mogą używać zestawu Otovent w domu pod nadzorem rodziców. Leczenie jest bezbolesne, bez efektów ubocznych i zajmuje niewiele czasu.
Otovent należy stosować 2-3 razy dziennie, aż do całkowitego usunięcia płynu wysiękowego z ucha środkowego.
Metoda Otovent wytwarza dodatnie ciśnienie (nadciśnienie) w nosogardle, które za pośrednictwem trąbek słuchowych wyrównuje ujemne ciśnienie w uchu środkowym.
Dla dzieci faza nadmuchiwania balonu nosem jest traktowana jak zabawa, co znaczenie poprawia współpracę i zwiększa skuteczność leczenia. W przeprowadzonych badaniach klinicznych nie zaobserwowano działań niepożądanych.
Faza nadmuchiwania balonu (inflacji) : Jest to modyfikacja metody Valsalvy (próba wydechu przy zamkniętych drogach oddechowych), która zwiększa ciśnienie w części nosowej gardła. W tej fazie może wystąpić już wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym pacjenta.
Fazę wypuszczania powietrza z balonu (deflacji): Jest to modyfikacja metody Politzera (wdmuchanie pod ciśnieniem powietrza do ucha środkowego podczas połykania), gdzie napływające powietrze do ucha środkowego podczas przełykania wyrównuje ciśnienie w uchu środkowym. W tej fazie wykorzystane jest zjawisko otwarcie trąbki słuchowej podczas przełykania.
Leczenie jest skuteczne, jeżeli dziecko odczuwa wzrost ciśnienia i / lub „kliknięcie” w uchu.
Leczenie jest skuteczne, jeśli dziecko odczuwa wzrost ciśnienia i / lub „kliknięcie” w uchu.
Uwaga! Każdy balon można napełniać maksymalnie 20 razy. (wtedy ciśnienie do przedmuchiwania trąbek słuchowych jest skuteczne)